Ogłoszenia duszpasterskie - Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie

Idź do spisu treści

Menu główne

Ogłoszenia duszpasterskie

Aktualności

5. NIEDZIELA ZWYKŁA 09 LUTY 2020


1. Przeżywamy dziś 5. Niedzielę Zwykłą. Chrystus Pan w dzisiejszej Ewangelii zachęca nas byśmy byli solą ziemi i światłem świata  nadając smak współczesnemu światu.

2. W liturgii Kościoła obchodzimy w tym tygodniu:
* w poniedziałek  – Wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy;
* w  piątek – Święto św. Cyryla i Metodego – patronów Europy;

3. W ubiegły poniedziałek naszą wspólnotę zakonną odwiedził wyższy przełożony naszego zakonu ojciec prowincjał Teofil Czarniak w ramach przeprowadzanej co 3 lata wizytacji kanonicznej klasztoru. Podczas Mszy św. wieczornej ojciec prowincjał dokonał aktu poświęcenia naszych nowych organów oraz XVII wiecznej sygnaturki sokalskiej, która po renowacji została zawieszona jako czwarty dzwon w naszej dzwonnicy. Ojciec prowincjał  w uroczystym obrzędzie nadał wyższy stopień lektora naszym czterem ministrantom oraz wręczył im krzyże lektorskie. Bardzo wysoko ocenił poziom życia wspólnotowego i duszpasterskiego naszej wspólnoty i obiecał w czerwcu  zasilić nasz klasztor trzecim ojcem zakonnym. Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie zgromadzili się w tym ważnym dla nas dniu na Mszy św. i wyrazili przywiązanie na naszego sanktuarium i klasztoru.

4. Pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim ofiarodawcom, którzy wspierali finansowo budowę prospektu organowego i zakup nowego instrumentu. Zebraliśmy 10 tys. złotych z ofiar indywidualnych i otrzymanych w ramach kolędy. Całość organów, to znaczy instrument wraz z prospektem kosztował  54 tysiące złotych. Renowacja dzwonu oraz zakup nowego mechanizmu, a także instalacja nagłośnienia do odsłaniania cudownego obrazu MB Sokalskiej kosztowały 9 tysięcy złotych.  W najbliższym czasie planujemy instalację mechanizmu do automatycznego otwierania okien dzwonnicy, który będzie zsynchronizowany z uruchomieniem dzwonów. Planujemy także w nadchodzącym trzechleciu założenie instalacji gazowej do klasztoru oraz wznowienie prac konserwatorskich przy naszym kościele.

5. Otrzymaliśmy z Urzędu Skarbowego decyzję o opodatkowaniu osób duchownych w związku z otrzymywaniem ofiar w ramach prowadzonego duszpasterstwa. Taki podatek płacą wszyscy proboszczowie i wikariusze  według liczby mieszkańców zameldowanych na terenie parafii. Urząd Skarbowy wyliczył, że na terenie naszej parafii zamieszkuje 1343 osoby, to jest o 140 osób mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Każdego roku obserwujemy spadek liczby mieszkańców parafii, jednak tegoroczny jest już niepokojący. Za kilka lat z początkowej liczby 2,5 tysiąca mieszkańców w roku 2002 może pozostać około 1 tysiąca osób. Co zrobić, aby nasze miasto było atrakcyjne do zamieszkania dla osób przyjezdnych z innych zakątków Polski?


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego